Spływy jednodniowe

Spływ kajakowy: DANKÓW - ZAWADY

To jednodniowy spływ, który średnio trwa około 4-5 godziny. Trasa prowadzi przez wyjątkowo malownicze odcinki rzeki Liswarty, odcinki na których każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Ten fragment Liswarty polecamy kajakarzom początkującym jak i posiadającym już wprawę w wiosłowaniu.

Długość: 12 km 

Czas spływu: 4-5 h

Rodzaj trasy: średnia

Proponowaną przez nas trasę spływu kajakowego rozpoczynamy w Dankowie, tutaj zaczyna się najładniejszy odcinek Liswarty z krętym korytem, malowniczym krajobrazem i bujną roślinnością. 

Jednak w Dankowie warto zatrzymać się na dłużej. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą już z XIII wieku. W XIV wieku przechodziła tędy droga z Sieradza do Krakowa. Na wzgórzu wznoszącym się nad lewym brzegiem Liswarty stał zamek, który rozbudowano i ufortyfikowano w XVII wieku. W czasie najazdu szwedzkiego twierdza w Dankowie zasilała swoimi armatami uzbrojenie Jasnej Góry. Danków nie dostał się w szwedzkie ręce, natomiast zamek w pobliskich Krzepicach i miasto tak. W XVIII wieku zamek częściowo spłonął wraz z wierzą kościoła i pobliskimi zabudowaniami. Dziś po dawnym zamku pozostały jedynie częściowo zakonserwowane mury. Obecnie jest to obiekt zabytkowy. Na terenie dawnej twierdzy wznosi się zabytkowy XVII wieczny murowany kościół, kryjący w swoich podziemiach krypty, które w XIX wieku zostały zasypane piaskiem. 

Wróćmy jednak do trasy. Wodowanie kajaków odbywa się na tzw. „wyspie”. Rzeka od tego miejsca jest malownicza i dzika, a bystrza, zwalone drzewa i kamieniste progi dają sporo adrenaliny. Brzegi porastają bujne lasy iglaste i mieszane. Po ok. 2 km od startu, nad samym brzegiem Liswarty, znajduje się piękny zabytek techniki: nieczynny młyn zbożowy, wybudowany w roku 1901. Jest to duży obiekt murowany z kamienia, kryty dwuspadowym dachem. Od strony rzeki posiada dobudówkę, mieszczącą poziomą turbinę Francisa. Na szczególną uwagę zasługują relikty kładki, łączącej zakład z krawędzią stromej, rzecznej terasy. Obiekt, jako jedyny w okolicy, nie został poddany procesowi nacjonalizacji przemysłu w latach powojennych i do dzisiaj pozostaje w rękach rodziny budowniczego. Miejsce to jest niesamowicie piękne i napełnia serca dobrą energią. W tym momencie mamy okazję zrobić chwilowy przystanek ponieważ konieczna jest kilkunastometrowa przenioska. Na następną przeszkodę natrafimy w miejscowości Rębielice Szlacheckie. Jest to Mała Elektrownia Wodna zmuszająca nas do przeniesienia sprzętu prawym brzegiem rzeki przez ok. 40 metrów. Po przepłynięciu kolejnych 6 km dotrzemy do Zawad. Tu mieści się Ośrodek Wczasowy „Pod Grzybkiem”, gdzie po wcześniejszej rezerwacji istnieje możliwość zjedzenia obiadu lub zorganizowania imprezy.

PREFEROWANY SPRZĘT: 
• Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe;

Sprawdź dostępność kajaków, korzystając z formularza rezerwacyjnego:

Spływ kajakowy: ZAWADY - WĄSOSZ GÓRNY

To jednodniowy spływ, który średnio trwa około 5-6 godzin. Trasa prowadzi przez malownicze fragmenty rzeki Liswarty. Nieuregulowane koryto, liczne meandry, powalone drzewa, konary. Urokliwy charakter oraz słabo zasiedlone tereny zachwyca każdego kajakarza. Liswartę polecamy osobom posiadającym już wprawę w wiosłowaniu i manewrowaniu kajakiem.

Długość: 19 km 

Czas spływu: 5-6 h 

Rodzaj trasy: średnia

Spływ kajakowy na tym odcinku Liswarty rozpoczynamy w Zawadach pod mostem drogowym na trasie nr 491 Częstochowa-Działoszyn

Początkowo Liswarta spokojnie meandruje zakolami wśród przybrzeżnych leśnych terenów. Na prawym brzegu rzeki zlokalizowane są ośrodki wczasowe z domkami letniskowymi. Tuż przed kamiennym mostem kolejowym, znajduje się spławna przeszkoda wodna pod postacią progu wodnego (pozostałość po starym młynie). Za mostem kolejowym jest polana dogodna na biwak. Bywa często zajęta przez kajakarzy. Na wysokości miejscowości Władysławów, Liswarta dzieli się na dwa koryta. Lewa odnoga jest kręta, wąska i rwąca. Zalecamy wpłynąć w prawą. Napotkamy w niej kolejny próg wodny, a za nim bystrze. 

Dalej przepływamy pod dwoma drewnianymi mostkami. Przy wyższym stanie wody należy uważać, aby nie uderzyć w elementy konstrukcji. Na wysokości Nowej Wsi Biała Okrza zasila wody Liswarty. Kolejny prawobrzeżny dopływ – Kocinka wpada w Kulach. Wody Liswarty stają się spokojniejsze, nurt wolniejszy. Przepływając przez Kule mijamy liczne ośrodki wczasowe położone na lewym brzegu. Spływ kończymy na piaszczystej plaży, przy pomoście w Wąsoszu Górnym. Na trasie napotykamy także naturalne przeszkód wodne pod postacią powalonych drzew w nurcie, wysp czy mielizn. Zaletą Liswarty jest jej urokliwy krajobraz, nieuregulowane koryto, słabo zasiedlone tereny w okolicy rzeki oraz otaczający brzegi wysoki las.

 

PREFEROWANY SPRZĘT: 
• Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe;

Sprawdź dostępność kajaków, korzystając z formularza rezerwacyjnego:

© Wszelkie prawa zastrzeżone by Kajakiem Po Liswarcie

© Wszelkie prawa zastrzeżone by Kajakiem Po Liswarcie